Olvasnivaló
2007.08.01. 09:13 | egyiketsem | 11 komment
Címkék: 1984 etetés pszichológia vezetés gondolkozz indítékok
A dolgok mostanában tényleg a levegőben vannak. Elkezdtem írni ezt a posztot egy barátom javaslata alapján, erre Worluk is kijön a farbával.
Link itt.
Szóval etetés téma. Azt gondolom, a mai világban az egyén fő feladata a manipuláció felismerése, és a függetlenedés az irányító akarattól. Tudom, hülye összeesküvéselméletek...
Az a baj, hogy ha van egy képed a dolgokról általában, és hirtelen jön valaki, és egy totál más képet vázol fel, akkor az első reakció mindenképpen az elutasítás. Az egyetlen út az, hogy a kétségek miatt elkezdesz válaszokat keresni. Lassan levetkőzöd az elutasítást, és már olyanokat is elolvasol, amiket régebben visszatettél volna a polcra.
Sajnos Mari néni, aki a szavazótábor nagy részét teszi ki, ezt soha nem fogja megtenni, de talán a jövő generáció már kevésbé lesz befolyásolható. A reklámoknak állítólag már nem hiszünk.
Nem is erőltetem a dolgokat, inkább csak megpróbálok elhelyezni egy-két tüskét, amin vagy elgondolkodsz, vagy kihúzod, mert zavar, és üvöltesz tovább az említett farkasokkal. Csak még egyetlen, de nagyon fontos dolog, amit viszont nem tudok nem kihangsúlyozni:
Szabadulj meg a gyűlölettől. A gyűlöletnél fogva válsz irányíthatóvá. Hülyeség? Ok, csak hülyeségeket írogatok itt, nem kell olvasnod, örültem a találkozásnak.
Ha még itt vagy: nyitottam egy új boxot oldalt könyvekről.
George Orwell: 1984 . No comment... lehet ezzel is kezdeni.
Machiavellit gondolom, nem kell bemutatni. Ha igen, ez a blog nem Neked szól - még. :)
Pirsig két könyve nem könnyű olvasmány (főleg a Lila nem, a Zen-ben a motorostúra története élvezetes keretet ad a filozófiai fejtegetéseknek) - előbb a kérdéseknek kell meglenniük bennünk, hogy végig bírjuk olvasni, a választ várva. Egyet ígérhetek, ha végigmentek rajta, egy kicsit más szemmel fogjátok nézni a világ dolgait. Róla majd még megpróbálok bővebben írni.
Drábik János könyve(i) abba a kategóriába sorolható(k), amelyet az azonnali elutasítás mint reakció jellemez, annyira képen vágja az embert. Neo tablettájához hasonlíthatnám a Mátrix-ból, azzal a sajnálatos különbséggel, hogy ha ezt választod, akkor is a Mátrixban maradsz. :( Nehezen emészthető könyv, és elkeserítő is.
Közben eszembe jutott egy jobb alcím is, meg is változtatom. Asszem ez már maradhat is. :D
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
doomhammer · http://tirpakbokretas-reloaded.blogspot.com 2007.08.01. 10:08:10
egyiketsem · http://egyiketsem.blog.hu 2007.08.01. 10:16:25
egyiketsem · http://egyiketsem.blog.hu 2007.08.01. 10:17:13
Gesell 2007.08.01. 16:18:12
Az ember korlátai fizikailag jobban be van határolva mint szellemi téren. Csakis a tudásban vannak igazi tartalékok, amivel fel lehet venni a versenyt az erőviszonyok ádáz küzdelmében.
Az élettér megvédéséért folytatott küzdelemben egyre csak bonyolultabbá válik a rendszer amit az emberiség épít. Komplex rendszerben élünk. Az okos ember már egyre kevésbé hisz a véletlen elméletekben, mert látja, hogy sok dolognak a kimenetele nagyban függ az azt megelőző történésektől, cselekedetektől és nem utolsó sorban döntésektől. Tehát a rendszernek van dinamikája, a már megtörtént dolgok függenek a megtörténtektől és a még meg nem történtek pedig függenek az összes előzménytől, tehát attól is amit most vagy a közeljövőben történik.
Mivel az emberek alkotta rendszerek soha nem tökéletesek, ezért az okosabbak megpróbálják mindig jóelőre kisakkozni a dolgokat. Lesznek akik akaratukat jobban tudják érvényesíteni mint mások. Ennek érdekében sokaknál a cél szentesíti az eszközt. Mivel az előzmények befolyásolják a következményt, ezért könnyebb az önös érdekérvényesítés ha nem kötik a többiek orrára a szándékot.
Sok gondolkodó ember van aki felismeri az ok-okozati összefüggések hatalmi erelyét és elkezd kutakodni az igazság után. Na őket szokták megbélyegezni konspirációelmélet szövögetésével.
A legtöbbször nem is gonosz hátsó szándékból használják a jelzőt. A legtöbb ember nem szereti a komplex dolgokat, ezért őmaga nem jön rá sokmindenre. Ha valaki helyette gondolkodik és próbálja mondani neki is, akkor az offenzív érzésként éli meg, hiszen az ember nehezen fogadja el, hogy őt esetleg csúnyán át lehet verni. Ezért aztán jobb besorakozni a konspirációelmélet jelzőt használók táborába, mint esetleg előítélet mentesen megfigyelni, hogy vajon mit is mondanak azok akik konspirációkat boncolgatnak.
Amikor azt írod, hogy "Tudom, hülye összeesküvéselméletek..."?", de valójában mégis szeretnéd boncolni a benned felmerülő kérdéseket, akkor rád hatással van a többségnek való megfelelés.
Sajnos ez is egy érdekes erő amivel meg kell tudni küzdeni. De a feltalálót is végül is csak az viszi előre ha mer másként is gondolkodni. A tudományban sem születik előbbre lépés ha a kutató nem rendelkezik egyfajta szkepticizmussal az általánosan elfogadott ismeretekkel szemben.
Az "etetés" amiről beszélünk, önmagában kétértelmű. Mindenképpen érdemes jobban kifejteni. Ha valaki ösztönösen távol akarja tartani magát a nem mainstream-es gondolatoktól, annak a tudatában ez az "etetés" amiről beszélünk olyan kicsengéssel szól, mintha a hatalom kis gonosz szándékkal, csak pusztán az "etetés" élvezetéért teszi amit tesz. Éppen ezért túl szélsőségesnek is érzi így felvetni a témát, s inkább nem elhessegeti a gondolatot is. Egyszóval marhaságnak tekinti az "etetés" feltételezését.
Aki viszont belegondolt kellően sok szempontból is, hogy mit is történik velünk, annak az "etetés" már árnyaltabb. Először is ha kellő ismeretei vannak a világ működéséről, akkor azt is tudja, hogy az épp aktuális hatalom képviselői nem feltétlenül csak úgy "etetnek" bennünket önszántukból.
A rendszert kell megérteni minél pontosabban, s akkor meglátjuk, hogy miért tudja maga alá gyűrni a politikai elitet egészen odáig, hogy teljesen szembe kényszerül mennie a saját választóival.
Itt már csak részletkérdés az, hogy mégis hogyan lehetne kedvező kivétek, vagyis aki erkölcsi erelyével le tudja küzdeni a nemzetközi pénzügyi közösség nyomását és nem etetéssel túlvészelni a választásokat.
otvospeter 2007.08.02. 22:22:38
Még egy könyvet ajánlanék:
Bogár László - Magyarország és a globalizáció
egyiketsem · http://egyiketsem.blog.hu 2007.08.02. 22:38:42
otvospeter 2007.08.02. 23:11:06
Tulajdonképp Drábik is ahhoz az "oldalhoz" köthető (minden pesszimizmusa mellett), csak őt nem ismerik annyian.
otvospeter 2007.08.02. 23:25:39
otvospeter 2007.08.02. 23:30:59
Drábik János: Mi is a baj? És mi rá a helyes gyógymód? című cikke, mely Magyarország jelenlegi pénzügyi helyzetével foglalkozik. Hosszú, de jó. Főleg mivel a könyveiben nagyon keveset foglalkozik hazánkkal.
www.utolag.com/DrabikMiABaj.htm
Asszem jól fogom érezni magam ezen a blogon. Csak így tovább, hiánypótló oldal ez. Semmiképp ne hagyd abba!
otvospeter 2007.08.02. 23:45:28
Aldous Huxley - Szép új világ
Szerintem ez csak az 1984-hez mérhető, és sajnos nagyon is lehetséges jövőképet vázol fel, főleg, ha elgondolkodunk, milyen szédületes sebességgel fejlődik a biológia és a génsebészet.
Drábiknak megvan a véleménye Huxley-ról, de az kétségtelen, hogy a tenyésztett, rabszolgákká nevelt emberiségről szóló látomása zseniális. És egyre félelmetesebb, a rohadt életbe.
irrelevant 2007.08.04. 21:13:37
Viktor Pelevin - Generation P
rpg.hu/iras/mutat.php?cid=2157
Ez egy regény, de nagyon elgondolkodtató fejtegetések találhatók benne a pénzről és a világrendszerről. Kicsit THC-ízű, de annál jobb.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal

kommentek