Egy vélemény a dolgok működéséről [Gessel]
2007.08.04. 11:01 | egyiketsem | 1 komment
Címkék: etetés gyűlölködés konspirációelmélet
Az ember korlátai fizikailag jobban be van határolva mint szellemi téren. Csakis a tudásban vannak igazi tartalékok, amivel fel lehet venni a versenyt az erőviszonyok ádáz küzdelmében.
Az élettér megvédéséért folytatott küzdelemben egyre csak bonyolultabbá válik a rendszer amit az emberiség épít. Komplex rendszerben élünk. Az okos ember már egyre kevésbé hisz a véletlen elméletekben, mert látja, hogy sok dolognak a kimenetele nagyban függ az azt megelőző történésektől, cselekedetektől és nem utolsó sorban döntésektől. Tehát a rendszernek van dinamikája, a már megtörtént dolgok függenek a megtörténtektől és a még meg nem történtek pedig függenek az összes előzménytől, tehát attól is amit most vagy a közeljövőben történik.
Mivel az emberek alkotta rendszerek soha nem tökéletesek, ezért az okosabbak megpróbálják mindig jóelőre kisakkozni a dolgokat. Lesznek akik akaratukat jobban tudják érvényesíteni mint mások. Ennek érdekében sokaknál a cél szentesíti az eszközt. Mivel az előzmények befolyásolják a következményt, ezért könnyebb az önös érdekérvényesítés ha nem kötik a többiek orrára a szándékot.
Sok gondolkodó ember van aki felismeri az ok-okozati összefüggések hatalmi erejét és
elkezd kutakodni az igazság után. Na őket szokták megbélyegezni konspirációelmélet szövögetésével.
A legtöbbször nem is gonosz hátsó szándékból használják a jelzőt. A legtöbb ember nem szereti a komplex dolgokat, ezért őmaga nem jön rá sokmindenre. Ha valaki helyette gondolkodik és próbálja mondani neki is, akkor az offenzív érzésként éli meg, hiszen az ember nehezen fogadja el, hogy őt esetleg csúnyán át lehet verni. Ezért aztán jobb besorakozni a konspirációelmélet jelzőt használók táborába, mint esetleg előítélet mentesen megfigyelni, hogy vajon mit is mondanak azok akik konspirációkat boncolgatnak.
Amikor azt írod, hogy "Tudom, hülye összeesküvéselméletek..."?", de valójában mégis szeretnéd boncolni a benned felmerülő kérdéseket, akkor rád hatással van a többségnek való megfelelés.
Sajnos ez is egy érdekes erő amivel meg kell tudni küzdeni. De a feltalálót is végül is csak az viszi előre ha mer másként is gondolkodni. A tudományban sem születik előbbre lépés ha a kutató nem rendelkezik egyfajta szkepticizmussal az általánosan elfogadott ismeretekkel szemben.
[Gessel]
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
egyiketsem · http://egyiketsem.blog.hu 2007.08.04. 14:49:55

kommentek