Szélsőjobb #3
2007.08.04. 11:32 | egyiketsem | 4 komment
Címkék: jobboldal konspirációelmélet
Ha így van, akkor mi is zátonyra futunk mert még nem tudjuk bizonyosan, hogy e népnek bűnbakká beállítása pontosan kinek is állt az érdekében.
Vagyis nem tudjuk bizonyosan, hogy az általad szélsőjobbnak cimkézett csoport érdekelt az antiszemitizmusban és ők kreálták azt, vagy ők csupán beleestek az antiszemitizmus csapdájába.
[Gessel]"
Igen, igazad van.
Ez az a fajta dolog amit Tóta kapcsán is említettél, a Banánköztársaságos posztjával kapcsolatban. Az ember elkezd egy gondolatmenetet valamilyen ötlet alapján, végiggondolása és leírása közben keletkeznek újabb szálak, amik az alkotást létrehozó ötlet "fényében" kevésbé tűnnek fontosnak, és ezeket a szálakat kurtán-furcsán elvarrja, pedig lehet, hogy az ötlettel kapcsolatosan esetleg egy tovább mutató szál lett volna.
Visszatérve a kérdésre, akkor inkább úgy mondom, hogy jelen pillanatban, a rendelkezésre álló erőforrásaimmal nem tudok választ az említett problémára. Úgy látom, hogy a "kilábalás" mechanizmusa valami ilyesmi lehet: kétség -> kérdés -> válaszkeresés .
Akiben a kétség nem merül fel a saját jelenleg követett irányvonalával szemben, azzal nem lehet mit kezdeni. A szélsőjobb esetében a kétség megvolt, de a mainstream iránt, és találtak valamit, amit egyszerűen a magukévá tudtak tenni, talán természetükből adódóan is. Nem tudok különösebb eszközt arra, hogy ebből jószándékkal ki lehessen billenteni őket. :(
De most szöget ütöttél a fejembe. Lehet, hogy a csoportot illetően SEM szabad általánosítani, ahogy faji alapon sem? Az MSZP/FIDESZ/SZDSZ rajongók megítélésénél ezt könnyen meg lehet tenni, viszonylag kevés olyan FIDESZ-es lehet, aki emberileg is elítéli az MSZP-seket, nem hajlandó velük szóba állni, és vice versa. De a szélsőjobb képviselőivel kapcsolatban sokkal nagyobb a kirekesztés (tegyük hozzá, nem nagyobb, mint amilyet ők produkálnak).
A mainstream szempontjából szentségtörés amit most írok, de lehet, hogy a szélsőjobb képviselői között is ugyanolyan emberek vannak, mint az összes többi csoportban? :)
Én azt gondolom, ugyanúgy meg vannak etetve, nem az ő érdekük, hanem másoké az, hogy ők legyenek. Például mert az ő létük legitimálja saját tetteiket. Divide et impera - oszd meg és uralkodj rajtuk. Elég régen ismert módszer...
De ettől még nem tudom, hogy hogyan lehetne őket kisegíteni ebből.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
irrelevant 2007.08.05. 00:44:44
A másik "szélsőjobb" viszont olyan néppártokból áll, melyek általában keresztény alapon szerveződnek és megkérdőjelezik a liberális alapállású európai gazdaság- és társadalompolitika helyességét. Sok klasszikus baloldali vonással is rendelkeznek. Ezeket a pártokat szerte Európában jobban utálja a média mint a nácikat. Ugyanis ezek valójában szalonképes politikai pártok, csupán a vezető elitek próbálják meg összemosni a szélsőjobboldallal és rájukaggatni a "populista" jelzőt - javarészt sikerrel.
Ne Magyarországra gondoljatok, még ha párhuzamot találtok is, Magyarország NEM ez az eset a látszat ellenére. Ez tőlünk nyugatabbra van, Németországban például több tartományi gyűlésbe is bekerültek egy ilyen párt képviselői (pl. Brandenburgban), az európai média halálsikolyait hallhattuk is miatta. Nagy nácizás volt, holott ezek valójában nem nácik, hanem az ossie-k rossz helyzetét és elkeseredettségét kihasználó alternatív politikai törekvések. Attól, hogy valaki más, "populistább" programmal kampányol (magyarul nem az elit hanem a nép szempontjait tartja szem előtt) még nem lesz szélsőjobboldali.
Ezek a pártok egyébként - amennyire én látom - hasonlítanak bizonyos "szélsőbaloldalinak" nevezett pártokra is, gondoljunk csak például a német Linke Partei-ra. Érdekes, hogy az úgynevezett (tehát nem valódi) szélsőjobb és az úgynevezett szélsőbal milyen közel áll egymáshoz a politikai patkón. Ebből is látszik, hogy a bal-jobb felosztás (közhely, de) régen elveszítette az érvényét és nem jobb-bal szembenállásról van itt már szó, hanem valami egész másról.
Gesell 2007.08.05. 10:55:31
A néppártokból álló "szélsőjobb"-ot tulajdonképpen a szélsőjobboldalizás teremti meg. Mindig relatív az, hogy kinek mi a szélsőséges. Hazánkban a hatalom nagy előszeretettel gyakorolja az ilyen mondva csinált ellenségkép gyártását. Mivel úgy érzem, hogy sokkal erősebb a szésőjobboldalizás mint a valódi szélsőjobb veszély, ezért én nem kívánok besorakozni a szélsőjobboldalizás csapdájába. Ez azért csapdba, mert a hatalom megkívánja, hogy minél jobban elítéld azt a valamit amit ő gyakran cimkéz szélsőjobboldalinak. Aztán megy a görcsös megfelelési verseny. Ha nem határolódsz el attól a valamitől, akkor ugye te is az vagy. Persze mindig lesz aki mégjobban el fog határolódni. :-)
Így aztán a legtöbbször az tapasztalható, hogy valaki nagyon elhatárolódik a szélsőjobbtól, de konkrétan már semmit nem tud megnevezni, hogy pontosan kivel is van baja és miért.
Nem elegendő ugyanis csak általánosságokban meghatározni ellenszenveket ilyen komoly ítélet kimondásakor.
viktor_k /schnitzer · http://schnitzer.blogol.hu 2007.08.05. 20:17:02

kommentek