Törödj a saját dolgoddal?
2007.12.14. 11:32 | egyiketsem | 5 komment
Címkék: neopopulizmus
Magyarországon nagyon kevés az a fajta tüntetés, ami az ország, a globális társadalom érdekeit képviselné (talán az eüreform elleni tüntetés ilyen, többek között). A motorosok a motoros-adó csökkentésért tüntettek, a nagy állami monopóliumok dolgozói is a saját helyzetük javításáért, a pártok meg saját hatalmukért. Ahogy én látom, a legtöbb embernek a saját boldogulása fontos.
Attól tartok, ez nem is igazán erkölcsi kérdés, egyszerűen az embert a saját helyzete szorítja leginkább, és nagyon kevesen látják a globális képet. S valszeg keveseket is érdekel igazán, amíg neki jól megy. Ebben sincs nagy különbség politikus és átlagpolgár között.
A másik fő mozgatóerő az ideológia, de a párttüntetések kimerülnek abban, hogy valamelyik oldal mellett tesz hitet a tömeg, s ezzel együtt annak az ideológiának, annak a pártnak a hibáiért is vállalja a felelősséget, még akkor is, ha ezt nem ismeri (f)el az egyén, mert a felelősség megoszlik.
Ha valaha is szerveződik egy új társadalmi mozgalom, annak szerintem helyi szintről kell majd indulnia. A ma is aktív civil szervezetek, akik valóban küzdenek egy-egy témában, alacsony szinten - ezeknek kellene összefogniuk. És ha sikerül egy jelentős politikai erőt létrehozniuk, akkor nem szabad elfeledkezniük a politikai gyökereikről, ugyanakkor képesnek kell lenniük arra, hogy egy újfajta ideológiát jelenítsenek meg, amely mentén a tömegeket is meg tudják mozgatni.
A jelenlegi jobb-bal-konzervatív-liberális-fasiszta-antifasiszta-stb. ideológiák mellett kell egy olyan új vonulatot felépíteni, amely választ ad mindazokra a valódi problémákra, amelyekkel mindennapjainkban találkozhatunk. Nem jut eszembe rá jobb szó, csak az ezerszer elcsépelt, lebecsmérelt, fújjolt populizmus szó. De mivel ez már elkopott, valami új fogalomra van szükség. Valami olyasmire, ami tükrözi azt, hogy az ebben a mozgalomban részt vevő polgárt érdekli nem csak a saját, hanem a társadalom és a világ sorsa is, és tevékenyen részt akar vállalni annak alakításában. Valami olyan szó, amit bár gúnyolni is fognak, de joggal kelt félelmet a jelenlegi politikai rendszer haszonélvezői között, mert a változás szelét érzik.
Valami neo. :)
Amiben benne van mondjuk a GVH, a Fogyasztóvédelem, Tékozló Homár és a BKV Figyelő szelleme, a Polgárőrség szelleme, a TASZ szelleme, a közösségépítő siteok szelleme, a web2.0 és a szabad információáramlás szelleme, az gyakran lesajnált és szídott önkéntes közbelépők szelleme, a gúnyos mosolyra késztető civil öntudat szelleme. Mindaz, amitől a hatalmat most gyakorlók, a hivatalok közönyös és embertelen hozzáállásáért felelős emberek, a zavarosban halászók, a törvénytelenségeket kapcsolataikkal elsimítók megzavarodnak, kigúnyolnak, kinevetnek, és a mozgalom erősödésével tőle félni kezdenek, mert egyre inkább megkerülhetetlenné válik. Neopopulizmus? Ami ellen még a jelenlegi populista pártok is küzdenének, minden erővel, mert a vesztüket jelentené. Öntudatos, okos, tenni akaró és tenni tudó szavazópolgárok hálózata...
Sajnos ez a szó is foglalt. :)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
dekoninckx (törölt) 2007.12.14. 12:24:55
Ezeket a blogokat olvasva néha úgy érzem, hogy valami új szelek kezdenek fújdogálni, de aztán az átkozott, balfasz Nap ismét előbújik, és elkergeti a mindent tisztára mosó esőt hozó viharfellegeket.
Bocs, de rohannom kell...
dekoninckx (törölt) 2007.12.14. 14:12:58
Gaiaizmus.
Normalizmus.
Jut eszembe, van egy sci-fi regény (már megint ezzel jövök, de azokból sokat lehet tanulni): Greg Bear Eon c. könyve, illetve regényfolyama. Bonyolult a sztori, de van benne egy olyan motívum, hogy kb 400 év múlva két fő irányzata van a már rég az űrbe szakadt emberiségnek: a Geshell-ek (ezek a legszívesebben a testüktől is megszabadulni kívánó technokraták), meg a Naderiták, akik lényegében humanisták és egy egyszerűbb életet favorizálnak (de ők is nyomulnak a világegyetemben) - ezzel az író leteszi a voksát Ralph Nader, az USA elnöqálasztáson már többször induló fazon mellett. Aki kb. ilyeneket gondol, mint Te.
egyiketsem · http://egyiketsem.blog.hu 2007.12.14. 14:18:10
Jöhetnek a könyvtippek, nem csak Hamvas érdekel! :D
Molnárgörény · http://molnargoreny.blog.hu 2007.12.14. 15:47:59
egyiketsem · http://egyiketsem.blog.hu 2007.12.14. 15:54:17

kommentek