Forrás: http://rrr100.wikispaces.com/PenzTeremtes
Új pénz akkor keletkezik, amikor hitelt vesz fel valaki !
Tegyük fel, hogy
- Józsi bankszámlájára 1 milla pénz érkezik, a bank +950eFt "excess reserve"-el (felesleges tartalékkal) fog rendelkezni, mert csak 5% a tartalékráta.
- Bejön Pistabá a bankba és 950eFt hitelt vesz fel: A bank RÁÍRJA Pistabá számlájára ! Most keletkezett új számlapénz !
Ugyanis Józsi is elköltheti az 1 milláját, meg Pistabá is az új 950eFt-t. Szó szerint !
Ha a bank a betétesek pénzét adná kölcsön (ahogy az emberek azt tévesen hiszik), ebben a példában Józsi pénze eltűnne, és csak szép lassan jönne meg. Ez történik akkor, ha Józsi kölcsönadja a szomszédjának. De a bankszámlával más a helyzet: Józsi végig látja a teljes pénzét, és esetleg kevés kamatot kap. Persze a funkcióját betöltő (elkölthető "látraszóló") pénzre nem kap kamatot, vagy legfeljebb 0 .. 0.5% -ot. Csak a forgalomból átmenetileg kivont, el nem költhető "lekötött" számlapénz után kap kamatot (az átmenetileg kivont pénz teszi lehetővé, hogy a bankrendszer több pénzt teremtsen az infláció megszaladása nélkül).
Pistabá el is költi (naná, ezért vette fel a hitelt!): amikor a 950eFt átutalással átkerül másik bankba, akkor a másik bank ismétli a folyamatot, de csak 950 * .95 = 902.50 eFt-t tud hitelbe adni Mari néninek. És így tovább: a *0.95 mértani sor összegeként a pénz multiplikátor segítségével az eredeti deposit (ami tipikusan az állam által rendszerbe juttatott készpénz) max 20x -os pénzt tud teremteni (2002 aug óta Magyarországon 5% a tartalékráta).
William Paterson, a Bank of England igazgatója így fogalmazta ezt meg: "A banknak kamathaszna van az általa semmiből teremtett összes pénzen"
Vajon nem érti mit beszél ? Vagy mi nem értettük ?
Egy kis közgáz: Money multiplier (wikipedia)
Azért nem értik az emberek, mert nem egyszerre keletkezik a max 20x - os számlapénz mennyiség, hanem több lépésben. De igenis 1/rrr=20 számlapénzbol 1/rrr -1=19 -et a magánbankrendszer bocsát ki. Vegyük hozzá, hogy a központi banki tartalékért (amit a bankok sokszorosan kihiteleztek!), még N+1-szer is kamatot fizetnek az adófizezők, akkor pláne "vicces".
Ha az MNB bocsátaná ki a pénzt, akárki meg tudná mutatni: az MNB által kibocsátott pénz mennyisége egyenlő a gazdaságban a pénzmennyiség (készpénz + számlapénz) növekedésével. De nem! Csak kb 1/12-e (nem 1/20-a mert van valamennyi készpénz az embereknél is, és a hitelre is rá kell beszélni a szereplőket).
Gyakori félreértések tisztázása
Természetesen szó nincs arról, hogy a számlapénz alapvetően rossz lenne. A számlapénz (általánosságban elektronikus pénz) praktikus, pénz- (és környezet-) kímélo. Amennyiben a számlapénz csak az állam által kibocsátott (eredetileg a költségvetés által elköltött) pénz tükre, addig nincs baj (ez a 100%-os banki tartalékráta).
> Ha 100% lenne a kötelező tartalékráta, akkor nem lenne értelme a bankoknak, hiszen a betétként gyűjtött X pénzt egy az egyben a központi bankba kéne betenniük. Nyilván hitelt sem nagyon tudnának adni a bankok, ha a betétet nem használhatják fel.
Dehogynem, csak pont annyi X számlapénzt tudna használni (kihitelezni), amennyit a betétesek adtak, nem többet.
100% tartalékrátánál a számlapénz NEM a magánbank által teremtett ÚJ pénz lenne, hanem az állam által teremtett pénz tükre: X mennyiségu számlapénz csak úgy hozható forgalomba, ha ugyanannyi X mennyiségu állam által kibocsátott pénz kikerül a forgalomból. Ez technikailag megoldható sok húszezres felesleges kinyomtatása nélkül: pl. az állami banknál vezetett elszámoló-számlákkal. Úgy tudnának a bankok hitelt adni, mint bárki a szomszédjának: nem új pénzt teremtve, csak annyit, amennyi van. Az állam persze több pénzt bocsátana ki, az adók csökkennének és nem adósodnánk el. Sem kollektíve államilag sem egyénileg.
> A bankszektor tőkeallokációs, hatékonyság növelő szerepe ezzel megszűnik.
Pontosabban a pénzteremto képessége szűnik meg !
Vagyis nem a számlapénz a "gonosz", hanem az, hogy a pénz-multiplikátor effektíve lehetetlenné teszi az állam számára a kívánatos pénzmennyiség kibocsátását (annyival kevesebb adót kellene szedni), mert a gyakorlatban csak 7%-ban végezheti, 93%-ban a magánbankok teszik meg helyette. Ezt a buvésztükköt pont azért találták ki, hogy a laikus ne vegye észre, mi folyik itt. El kell ismerni: Ügyes !
> Ha a bankok bocsátanák ki a pénzt akkor bármelyik bank kibocsáthatna akármennyit, hogy növelje a saját értékét...
Nem, mert korlátozza az 5% tartalékráta, és a hitelfelvételi kedv sem végtelen ! Nézzetek utána, és azt figyeljétek, hogyan növekszik az elköltheto össz(számla-)pénz mennyisége hitelfelvételkor !
Meg azt, hogyan lehetne elérni, hogy az állam bocsássa ki, és a bank csak annyit adhasson kölcsön, amennyit rábíztak a bank hitelezoi (és minden pénzt csak 1x adhasson kölcsön). Az emberek azt hiszik, ez ma is így van (mert nem értik a pénz-multiplikátort), de a tények mást mutatnak.
A legérdekesebb, hogy az adóssággal történő pénzteremtéssel olyan összadósságot generáltak, amit akkor sem lehetne visszafizetni (vagy akár a végtelenbe tartását meggátolni), ha lenne egy termékeket eloállító varázspálcánk: TrukkosAdossag Ez a szomszéd kölcsöne és a banki hitel összehasonlítása alapján ertheto meg.
kommentek